Az aromaterápia újkori története René-Maurice Gattafossé francia vegyész munkásságának köszönhető. No és a véletlennek, ahogy az lenni szokott. A történet szerint ugyanis a vegyész kezén keletkezett égett seb kezelésére – nem lévén más a közelben –, levendula illóolajat használt, ami ennek hatására szokatlan gyorsasággal gyógyult.
Az eset olyannyira felkeltette a tudós érdeklődését, hogy tanulmányozni kezdte a különböző olajok tulajdonságait és hatásmechanizmusát. A kutatásba később mások is bekapcsolódtak és az eredményekre az orvosok is felfigyeltek. Ennek köszönhetően a második világháborúban a katonák sebeinek kezelésében is használtak illóolajokat, illetve némelyek az általános orvoslásban is kipróbálták.
A kutatások azt is feltárták, hogy az olajok nemcsak helyi, felületi hatást fejtenek ki, hanem felszívódnak a bőrön át, és így a keringésbe bejutva az egész szervezetre is. Ezen kívül a szaglás és az agy kapcsolata miatt az érzelmekre és a pszichés működésre is jótékony befolyással lehetnek.
Az aromaterápia tehát kettős hatásmechanizmuson alapul: egyrészt az összetevők gyógyító hatásán, másrészt az illatok lelki működést befolyásoló hatásán. Nem meglepő, hogy erre cégek és vállalkozások épültek, aminek mi, hétköznapi felhasználók csak örülhetünk. Hiszen így hozzájuthatunk a legkiválóbb minőségben előállított aromaterápiás készítményekhez: ápoló olajokhoz, illóolajokhoz és virágvizekhez.
Egyaránt használhatjuk őket stresszoldásra, élénkítésre vagy éppen az elalvás megkönnyítésére, mint fertőtlenítésre, rovarriasztásra vagy különböző eredetű gyulladások csökkentésére. Érdemes ezért kicsit tájékozódni és kiválasztani az aktuális célunknak, szükségletünknek megfelelő aromaterápiás készítményt. Amellett, hogy hasznunkra lesz, örömünket is fogjuk lelni bene.